Kac

Kac

KAC - to złe samopoczucie z powodu wcześniej spożywanego alkoholu. Najczęstsze symptomy kaca to ból głowy, nudności, pesymizm, brak apetytu, wymioty, osłabienie organizmu, czerwone oczy czy kręcenie się w głowie. Głównym powodem kaca jest aldehyd octowy CH3CHO - jest to toksyczna substancja, która powstaje w wątrobie podczas przemiany alkoholu. Aż 80 procent ludzi, którzy spożywali alkohol miało kaca choćby raz, a 20% studentów ma kaca co tydzień. Wypicie 100 ml alkoholu powoduje utratę 400 ml wody z organizmu, co objawia się tym, że chce nam się pić. Kaloryczność alkoholi to około 100 kcal w 500 ml.

Jak uniknąć kaca:

- Najedz się przed spożywaniem alkoholu - zaleca się spożywanie tłustego jedzenia po to, aby proces trawienia trwał jak najdłużej, a tym samym proces wchłaniania alkoholu do krwi był wolniejszy.
- Zażyj witaminę B complex oraz C.
- Wypij szklankę tłustego mleka, która spowolni wchłanianie alkoholu do krwi i uchroni żołądek przed podrażnieniami.
- Pij jak najwięcej wody i soków owocowych w trakcie spożywania alkoholu.
- Nie pij wód gazowanych.
- Nie pij taniego czerwonego wina, whisky, rumu, które zawiera największą ilość toksyn, metanolu - po nich czujemy się na drugi dzień okropnie.
- Nigdy nie mieszaj alkoholi.
- Nie pal papierosów.

Co robić następnego dnia:

- Zjedz jajka     Pomaga to zredukować uczucie kaca, ponieważ jajka zawierają cysteinę, która zwalcza toksyny po alkoholu.
- Zjedz owoce (banany, kiwi, jabłka), warzywa (marchewkę)     Uzupełnią potas i złagodzą w ten sposób objawy kaca.
- Zjedz łyżkę miodu     Uzupełni poziom cukru i potasu we krwi.
- Pij napoje energetyzujące     Dostarczą glukozę.
- Pij dużo wody     Oczyści organizm z toksyn i uzupełni niedobór wody.
- Pij jak najwięcej soków owocowych     Uzupełnią witaminy, a także pomogą oczyścić organizm z toksyn.
- Zjedz ciemny chleb z dżemem, miodem lub makaron     Uzupełni poziom cukru.
- Wypij sok z pomidorów z dodatkiem cytryny     Spowoduje to, że nie będziesz miał ochoty na tzw. klina, a także pomoże w szybszej przemianie alkoholu.
- Weź kąpiel     Poczujesz się lepiej, skóra zacznie lepiej oddychać i uwalniać toksyny.

Zalecamy również:

- Wyjdź na spacer na świeże powietrze
- Zjedz rosół, surową kapustę lub jogurt
- Wypij herbatę rumiankową
- Zażyj witaminę B complex oraz C

Uwaga:

- Nie należy pić kawy na drugi dzień, ponieważ kawa jest moczopędna a do organizmu trzeba dostarczać wodę a nie usuwać ją.
- Nie spożywaj alkoholu na drugi dzień nawet w bardzo małej ilości, ponieważ to tylko wydłuży czas całkowitego wytrzeźwienia.
- Sen spowalnia metabolizm, więc również wydalanie alkoholu z organizmu.
- Nie bierz środka przeciwbólowego przed spaniem (jeżeli już musisz wziąć to po przebudzeniu).

Ciekawostki:

- Dawka śmiertelna to około 4 promile. Rekordzista miał 12,3 promila.
- Odtruwanie szpitalne polega na podaniu do żył glukozy i soli mineralnych.
- Najwięcej metanolu (a więc bardzo szkodliwego alkoholu) mają „tanie” wina.
- Alkoholu nie należy mieszać z wodami gazowanymi, jedynie z sokami owocowymi lub wodą niegazowaną.
- Alkohol ma relatywnie dużą ilość kalorii – ok. 7 kalorii przypada na gram alkoholu, jednak są to tzw. puste kalorie, które nie wpływają na wzrost wagi.
- 90% alkoholu eliminowane jest w wątrobie – w organizmie jest on zmieniany chemicznie przez enzymy i wydalany, jako CO2+H20. Pozostałe 10% wydalane jest poprzez pot, mocz oraz wraz z wydychanym powietrzem.


źródło: alkohit.eu

Alkoholowe okulary

Brytyjscy naukowcy rozwiązali zagadkę zwanych z angielskiego beer goggles, czyli piwnych gogli. Takie alkoholowe "okulary" to wrażenie sprawiające, że po alkoholu ludzie wydają nam się piękniejsi. Do tego stopnia, że jesteśmy gotowi kończyć w ich towarzystwie zaczęty w pubie wieczór.
 
Stworzono formułę matematyczną, która opisuje wpływ alkoholu, ale i innych warunków panujących w pubie, na stopień zmiany postrzegania płci przeciwnej. Naukowcy z uniwersytetu w Manchesterze uznali bowiem, że choć poziom upojenia alkoholem ma istotne znaczenie, na nasze odczuwanie wpływają też oświetlenie, zadymienie sali, odległość do "celu" oraz ostrość naszego wzroku.

Gdyby ktoś postanowił podejść do sprawy poważnie, bo czasem warto, to im większy wynik uzyskamy, tym większe prawdopodobieństwo, że następnego dnia możemy żałować, że przesadziliśmy z alkoholem. I na randkę poszliśmy z jakowąś horpyną lub garbatym dzwonnikiem z katedry Notre Damme.

W jaki zatem sposób wyliczyć, jak bardzo igramy z ogniem? Wynik poniżej 1 oznacza, że nie mamy się czego obawiać. Brzydal pozostanie brzydalem. Jeśli wychodzi nam od 1 do 50, wtedy osoby nieatrakcyjne staną się mniej odrzucające, ale nic ponadto. Gdy jednak wychodzi nam między 51 a 100, wtedy osoby zupełnie nieatrakcyjne wydadzą się nam całkiem ponętne.

A powyżej 100 - osoba powszechnie uważana za nieatrakcyjną nabierze w naszych oczach kształtów supermodelki lub supermodela.


Składniki wzoru:

An - Ilość wypitego alkohol

S - zadymienie pomieszczenia

L - moc oświetlenia mierzona w kandelach, od 1 dla ciemności do 150 dla światła dziennego

Vo - ostrość widzenia wedle tabeli Snellena, od 6/6 dla zdrowego oka do 6/12 dla minimalnego wzroku pozwalającego na kierowanie samochodem

ð - odległość od osoby, którą jesteśmy zainteresowani


tekst: dziennik.pl